חולות נודדים
דף הבית רשימת הטיולים טיול להודו – חבל רג'סטאן הצפוני

טיול להודו – חבל רג'סטאן הצפוני

רג'סטאן היא ארץ המלכים, הודו במיטבה האקזוטי, המסחרר את כל החושים. אי אפשר להישאר אדישים נוכח המראות הקיצוניים, אשר נגלים למסיירים בארץ זו.

טיול מאורגן להודו – הניחוחות המופלאים ביותר ולצידם הסירחון הנורא, הצבעים האקזוטיים הבוערים ביותר ולצידם האפור, הטפל וחסר הצורה,  הקולות והשתיקה, הפשטות הארצית והפאר השמימי, הטעמים האין סופיים של המאכלים המסורתיים, המדבר והארץ הירוקה, עולם עצום של ניגודים. רג'סטאן נראית כמו תלושה מסיפור אגדות, על מבצריה המרשימים והארמונות המפוארים שאין מילים לתארם.  ברג'סטאן שזורים כל אלו יחד עם סיפורי אהבה ורומאנים של מהרג'ות שהצנעה יפה להם,  בודהיזם, הינדואיזם ואסלאם החיים יחד  עם פנתיאון אלילי עשיר ביותר ולו היסטוריה רבת שנים.

מסלול

יום 1- מומבאי (Mumbai) – סיור בעיר וטיסה  לאדייפור (Udaipur)

המראה מתל אביב לטיסת לילה ישירה למומבאי. ננחת במומבאי ונצא לסיור מודרך בעיר. נבקר באתרים שהזמן בין הטיסות יאפשר לנו. נראה את המכבסה העירונית, אחד המראות הבלתי נשכחים בהודו כולה, נבקר בנמל מומבאי וקולאבה, שם נפרקים הדגים על ידי יורדי הים ושם מצוי שער הודו – מבנה קולוניאלי מרשים ביותר שנבנה לכבוד הגעתו של המלך ג'ורג' החמישי להודו ב-1,911. מתחת לשער נראה את מרקידי הנחשים, מוכרי הבלונים ועוד.  האזור כולו נותן אווירה של בזאר מזרחי. בצהריים נטוס  לאדייפור (14:00-15:30) העברה למלון באודייפור לארוחת ערב ולינה במלון Radisson Blu או דומה.

יום 2 – יום באודייפור

לאחר ארוחת בוקר במלון נצא ליום סיורים בעיר. אודייפור הרומנטית, הייתה לפינת חמד עת הפכו אותה המהרג'ות למרכז גדול לארמונותיהם במהלך המאות ה – 15 ועד המאה ה – 19 . אגם מלאכותי  נחפר ועל האיים שבאגם הוקמו ארמונות להם קירות בעלי עיטורים מגולפים באבן,  עוצרי נשימה ביופיים. כאשר מוסד המהרג'ות קרס ומשפחות האצילים נותרו ללא כל, רבים מארמונות אלה הפכו למלונות. נבקר בארמון העיר שהוא מתחם הארמונות הגדול ביותר ברג'סטן, ארמונות, שלמרות שנבנו במשך כמה תקופות על ידי כמה מהרג'ות, שימרו את סגנון הבנייה האחיד והאסתטיקה המדהימה. ממרפסות הארמון, שבונהו היה אודאי סינג השני, מייסדה של אודייפור. נראה את האגם והגנים. על הארמון כיפות ומגדלים מרשימים וחדרי הארמון הפכו למוזיאונים בהם נראה פסיפסים, כלי בדולח ועוד. בערב נשייט בספינה על אגם פיצ'ולה, אגם אשר בליבו מספר איים עליהם ארמונות פאר נוספים וגנים פורחים. הארמונות אשר על האיים מוארים ומראם כאילו לקוח מסיפורי אגדות המזרח. נראה את מלון לייק פאלאס אשר על האי ג'אגניוואס. ארמון זה מכסה את כל האי ונבנה במאה ה – 18 כארמון קיץ למהרג'ה  ג'אגט סינג השני. על האי ג'אגמאנדיר נראה  ארמון שנבנה במאה ה- 17 על ידי קאראן סינג ושימש השראה בצורתו למבנה הטאג' מאהל. לינה במלון באדייפור כמו בלילה הקודם.

יום 3 – אודייפור – ג'ודפור (Jodhpur)

בבוקר ניסע לג'ודפור (300 ק"מ / כ- 6 שעות) ראשית נבקר בכפר – Ekling Ji שבתחומו מקדשים קדומים, מקדשים אשר ניתן להבחין בעזרתם בהתפתחות האמונה ההינדואיסטית מימים עברו ופיצולה לזרמים שונים. לאחר מכן נבקר בראנקפור (Ranakpur), נלמד להכיר את הדת הג'יינית ומאמיניה המזוהים בשל הצמה הקלועה הסובבת לראשם. הדת הג'יינית נוסדה במאה השישית לפנה"ס ומאז כמעט ולא עברה שינויים. בראנאקפור,  אשר מצויה בעמק מבודד ומיוער, נבקר במקדש המפורסם  והחשוב של בני דת ה ג'יין (jain). זהו אחד מהמקדשים הגדולים והחשובים בהודו כולה עבור הג'יינים והוא בנוי משיש לבן ולו עיטורים מסובכים ומורכבים. נראה את הניגוד בין הפשטות החיצונית של המבנה לבין כמות העיטורים והצלמים העשירים בתוך המבנה, ניגוד הנובע מהאמונה הג'יינית שגורסת שהיופי הפנימי הוא החשוב. במקדש המרכזי  הוא מקדש צ'ומוקהה, נראה  את 29 האולמות ונתפעל מ- 1,444 העמודים, אשר תומכים את תקרתו, כל אחד מהם שונה משכנו. נבקר במתחם מקדש השמש ובמקדש אמבה מאטה. לאחר מכן נמשיך לג'ודפור. ארוחת ערב ולינה בג'ודפור במלון Taj Gateway או דומה.

יום 4 – ג'ודפור (Jodhpur)

היום נערוך סיור בעיר, כולל ביקור במבצר מהרנגר (Mehrangarh fort): אחד הגדולים והמרשימים ברג'סטן.  ג'ודפור, אשר נבנתה בשולי מדבר תאר במאה ה-15 ידועה גם בכינויה "העיר הכחולה", זאת משום צבעי בתיה. מהמצודה נצפה אל רובעי העיר ההזויה והתלושה הזו, עיר שהייתה נקודה אסטרטגית על דרכי המסחר ודרכה הועברו הסחורות משולי המדבר אל פנים הארץ, סחורות כגון אופיום, תמרים, עץ האלמוג ונחושת. נבקר במבצר "שבעת השערים", אשר נבנה על ידי המהרג'ות של ג'ודפור,  כדי להנציח את ניצחונם על המוגהולים. המבצר נחשב לגדול ולמרשים ביותר מבין מבצרי רג'סטן. נצפה מעל החומות אל העיר, נבקר בארמונות המבצר, נראה את השערים ועוד. נרד ונהלך בסמטאות הצרות שבהן שזור השוק, אשר עדיין מתאפיין בריחות המוכרים של שווקי ערי מסחר עתיקות. הניחוחות המסחררים של השוק, ניחוחות של קטורת, ורדים וביוב ילוו אותנו בין הרוכלים המציעים תבלינים, בדים, עבודות יד, מלחי הרחה ותכשיטי כסף. נבקר באתר הנצחת המהרג'ות בג'סוואנת תאדה, מתחם עשוי שיש לבן ובו מבני כיפות מוזרים ביותר ומשרפה מלכותית, אשר שימשה לשריפת גופותיהם של בני המלוכה והאצולה.  אחר הצהריים נצא עם ג'יפים לסיור בכפרי הבישנוי (Bishnoi villages), תושבי כפרים אלה פיתחו אמונה קנאית כבר במאה ה-15 שבסיסה היא קדושת הסביבה ושמירה על החי והצומח. במיוחד מקדשים כאן מסיבות מובנות את הפרגים ותעשיית האופיום, אשר עושה את דרכו על דבשות גמלים בדרכי המדבר העתיקות. לינה בג'ודפור כמו בלילה הקודם.

יום 5 – ג'ודפור – פושקר (Pushkar) – ג'ייפור (Jaipur)

יום ארוך. היום ניסע לג'ייפור (335 ק"מ / כ- 6.5 שעות). החיים אשר מתנהלים על כבישי הודו הצפופה לעיתים מעיקים אך אף פעם לא משעממים. בשולי הכביש רבבות של דמויות הזויות וססגוניות, עולי רגל עירומים, צמד גמלים רתום לעגלת עץ המובילה קני סוכר, נשים עוטות סארי צבעוני נושאות כדי מים, העובדים בשדות, מאלפי דובים נודדים כשדובים קשורים אליהם בחבל, פילי משא אשר משתלבים בתנועה ועוד. על הדרך נבקר בפושקר, המפורסמת במקדש היחיד לאל ברהמה  ובאגם סקראד. על פי האמונה, האגם הקטן, סביבו בנויה העיר, נוצר מדמעה שהזיל בראהמה, החשוב מבין אלי הפנתיאון ההינדי. לכאן גם הפיל האל את פרח הלוטוס. לכאן באים רבים בכדי לשקוע במדיטציות, לכאן באים הינדים רבים במסגרת המסע הרוחני שלהם (סאדהואים). במקום אווירה של קדושה והעיר מהווה מרכז עלייה לרגל. נהלך סביב האגם שעל גדותיו מדלגים קופים וסביבו דמויות רב גוניות של עולי רגל. סביב האגם אזורי טבילה רבים המשמשים להיטהרות. בנובמבר נערך כאן כל שנה יריד גמלים ססגוני אליו מתקבצים הודים ותיירים.  נחלץ עצמות מהנסיעה לחופי האגם ולאחר מכן נמשיך בנסיעה לג'ייפור לארוחת ערב ולינה במלון  Country Inn & Suites  או דומה.

יום 6 – ג'ייפור (Jaipur)

ג'ייפור הינה ללא ספק הבירה התוססת של רג'סטן, ועיר של ניגודים עזים המסחררים את החושים על כל צעד. שוקיה הומים, גמלים מושכים עגלות ובהן ירקות, ריקשות, חזירים רעבתנים, מאלפי נחשים, רקדניות מחוללות ועוד, מה שמאפיין טיול מאורגן להודו . היות ומקימה היה ג'אי סינג השני, בסוף המאה ה-17, שהיה גם לוחם גדול וגם אסטרונום, בעיר פזורים ארמונות מפוארים מעשה ידיו ואתרי צפייה בכוכבים ומתקנים אצטגנינים מרשימים ביותר. נבקר על הבוקר במבצר אמבר  ובמבצר ג'ייגרא (Amber Fort and Jaigarh Fort). אל מבצר זה נעלה רכובים על פילים. נבקר בעיר העתיקה הידועה בשמה "העיר הוורודה",  נראה את ארמון הרוחות הלא הוא האווה מאהל, אחד המבנים הבולטים בעיר, מבנה בעל חמש קומות הצופה אל הרחוב והוא בנוי אבן חול ורודה. נבקר בגנים ובחצרות של ארמון העיר, בארמון המלכה ובאתר הבלתי נישכח בג'אנטאר מאנטאר, אתר מצפה הכוכבים שנבנה בתחילת המאה ה-18. באתר מתקנים יוצאי דופן שמטרתם לצפות בגורמי שמיים ולחשב את המועדים של ליקויי חמה וירח, ראשי חודש ועוד. למתקנים מיוחדים אלה שבנה ג'אי סינג השני יש מספר לא מבוטל של הישגים ראשוניים בתגליות של עולם האסטרונומיה. בערב זמן חופשי לשוטטות והצטיידות במזכרות. לינה במלון כמו בלילה הקודם.

יום 7 – ג'ייפור – פהטפור סיקריי (Fatehpur Sikri) – אגרה (Agra)

נצא בדרכנו לאגרה (250 ק"מ / כ- 5 שעות). בדרך נבקר בפהטפור סיקריי, עיר הבירה הנטושה של הקיסר אכבר. חורבותיה של העיר, שהייתה בירת המוגהולים לזמן קצר במאה ה-16, משרה אווירה יוצאת דופן על המבקר בה. נראה את שער הניצחון ואת מסגד ג'אמה מסג'יד שנבנה כהעתק למסגד במכה. כמו כן, נבקר בקברו של השיח סאלים צ'ישטי בן המאה ה-16, שמלבד היותו בעל כוחות ברכה לפריון, גילופי השיש המעטרים אותו נחשבים ליפים ביותר בהודו כולה. נראה את חאני השיירות, פסלי הפילים המרהיבים, את הארמונות והרחובות, כולם נטושים ולכן לעיר אווירה של עיר רפאים.  נמשיך לאגרה, נבקר במבצר האדום, מבצר בן המאה ה-16 אשר על גדות  הנהר יאמונה. נראה את חומותיו הכפולות, התנשאות לגובה של יותר מעשרים מטרים, נהלך בעיר ה"כלואה" בתוך המבצר ונראית כמו מבוך אין סופי של סמטאות. נראה את מסגד השיש הלבן ונעלה לקברו המפואר של אכבר ובמספר אתרים נוספים ככל שיאפשר הזמן. ארוחת ערב ולינה באגרה במלון Jaypee Palace או דומה.

יום 8 – טאג' מאהל – אורצ'ה (Orchha)

העיר אגרה הינה כמובן שם נרדף לטאג' מאהל המצוי בליבה. נתחיל את היום מוקדם בביקור בטאג' מאהל –  האתר המפורסם בהודו. מבנה מדהים זה נבנה על ידי הקיסר שאה ג'אהאן לזכר אשתו השנייה מומטאז מהאל ב-1,631 ובנייתו נמשכה 22 שנה. המבנה המרשים משמש כאחוזת קבר ענקית עבור השאה ואשתו מומטאז. נראה את הצריחים, הכיפה הענקית והגנים ונסייר בהיכל הקבר, סיור בלתי נשכח. נפרד מאגרה  וניסע  לאורצ'ה (250 ק"מ / כ- 5.5 שעות). ונעצור לביקור בכפר אשר מוקף בארמונות רג'פטונים שמורים. אורצ'ה נוסדה במאה ה-16 והייתה לבירתה של ממלכה ראג'פוטית שהגיעה לשיא פריחתה כמאה שנה לאחר מכן, במאה ה-17. רוב העיר ומקדשיה נבנו על אי בלב נהר הבטווה.  לינה באורצ'ה במלון  Amar Mahal Hotel או דומה.

יום 9 – אורצ'ה (Orchha) – קהג'ורהו (Khajuraho)

נבלה את הבוקר באורצ'ה. נבקר בארמון ג'האנגיר מהאל ממנו נצפה אל העיר. בארמון  ראג' מאהאל נראה את ציורי הקיר הנהדרים ובארמון פראבין מאהל נראה את אורוות הגמלים המלכותיות ואת החאמם. נראה את מקדש ראם ראג'ה בעל הכיפות הוורודות זהובות ועוד. בצהריים ניסע לקהג'ורהו (200 ק"מ / כ- 4 שעות).  לינה בקהג'ורו במלון The Radisson או דומה.

יום 10 – קהג'ורהו – ורנסי (Varanasi)

כיאה לטיול מאורגן להודו – נתחיל את היום בסיור במקדשים בקהג'ורהו – מקדשים אשר נבנו על ידי מלכי שושלת הצ'דרה. המקדשים והעיר התפרסמו בזכות פסלים ארוטיים ואחרים שנמצאים במקדשים. מקדשי קהג'ורהו הינם ללא ספק היפים והמפוארים ביותר בהודו. ברקע של יופיים הרב נמצאות השאלות הגדולות באמת באשר לבנייתם, מיקום בנייתם ופרץ האומנות המדהים שרווח בחבל ארץ נידח זה לפני 1,000 שנה. משך בנייתם של המקדשים נמשך כמאה שנה והשושלת הצ'דרית, אשר ניהלה את המתחם,  שרדה 500 שנה עד שנעלמה. המקדשים הינם דוגמא מופלאה לאדריכלות הודו. העיטורים על המקדשים מתארים את החיים בהודו לפני 1,000 שנים על ההיבטים השונים, אלים ואלות,  נגנים ונגניות, בעלי חיים, חלקם אמיתיים וחלקם לא. האטרקציה הגדולה ביותר הינה הכמות האדירה של העיטורים המתארים אין סוף משגלים בתנוחות שונות ומשונות, אשר מתאפיינות ברמת ביצועים וגמישות מעוררים קנאה.

אין תנוחה שהיא בלתי אפשרית ובקמה סוטרה מופיעה רק מתי מעט ממה שמופיע בעיטורי המקדשים בקהג'ורהו בן 1,000 השנים. אין ספק, שעבור בני השושלת הצ'דרית, המין היה סוג של דת. בקהג'ורהו מצויים לא פחות מ-20 מקדשים, ברובם נבקר. אחה"צ נטוס טיסה קצרה של פחות משעה לורנסי (15:20-16:10). ורנסי הינה עירו של שיווה, האל המחדש והמשמר ההינדי. עיר זו, אשר על גדות נהר הגנגס היורד מההימלאיה, הינה אחת הערים הקדושות ביותר  בהודו. עולי רגל מגיעים לכאן מכל רחבי המדינה, כדי לטבול במי הנהר ולהיטהר מחטאיהם. על פי האמונה ההינדית, אלה שזוכים למות בורנסי ולהישרף על גדות נהר הגנגס, פטורים ממעגל גלגול הנשמות וזוכים להארה המיוחלת. טקסי שריפת המתים, אשר על גדות הנהר, עוטפים את רחובותיה בריח של בשר חרוך. לינה במלון  Ramada Plaza או דומה.

יום 11 – ורנאסי

בבוקר מוקדם נשוט על הגאנגס. הנהר הקדוש מהווה אבן שואבת לפולחני מוות, טקסים שונים, קבורה ומה לא. מהנהר נצפה במדרגות האבן היורדות אל הנהר ועליהן מתנהלים חיי העיר.  ההודים חיים ומתים בנהר הזה. כאן נראה כיצד ליד שריפת הגופות ופיזור האפר לנהר, נשים כובסות ורוחצות, ילדים שוחים במים, שואבים מים לשתיה, מנקים אוזניים בחוט ברזל, מקיימים מדיטציות ויוגה, מפזרים מנחות פרחים על המים לשיווה, מעסים זה את זה בין גללי פרות, אשר צועדות באין מפריע על הגדה בין הגופות הרבות. פשוט מדהים !!  לאחר מכן נחזור למלון לארוחת בוקר. היות ומדובר בעיר שאליה שמים הודים רבים את פעמיהם במטרה למות בה, העיר עשירה במקדשים בני כל הזרמים, הינדים וג'יינים מכל הצבעים והמינים. אחרי ארוחת הבוקר נצא לסיור בעיר הקדושה ביותר בהודו – נראה את המקדשים, את האוניברסיטה ההינדית, הגלריה לאמנות ועוד. לילה נוסף בורנאסי באותו המלון.

יום 12 – ורנאסי – מומבאי

בבוקר נבקר בסארנאט (Sarnath) – אחד המרכזים החשובים לעולי הרגל הבודהיסטים.  בודהה נושא בעיירה זו את דרשתו המפורסמת הידועה בשמה "דרך האמצע", הדרך להגיע לנירוואנה. בעקבות נאום זה, הקים אשוקה, השליט הבודהיסטי הגדול, מרכז מקדשים ווסטופות לנזירים בודהיסטים. לקראת סוף המאה השביעית לספירה כבר החל הבודהיזם להיחלש בהודו וההינדואיזם הלך והתעצם. עם הכיבוש המוסלמי,  כבר שקעה סארנאט ממציאות פעילה לזיכרון קלוש. הבריטים, אשר חפרו באתר זה בתקופה הקולוניאלית, החזירו במידה רבה את ציבור המאמינים אל האתר. נבקר בדהאמק סטופה, העמוד המציין את  מקום הדרשה, במקדש הראשי ובעמוד אשוקה, נהלך בגנים ונספח אווירה בודהיסטית נינוחה תחת עצי הפיקוס הקדוש. נבקר במוזיאון שבמקום, אשר מספר על תולדותיו של האתר וחשיבותו בעולם הבודהיסטי. נמשיך אל שדה התעופה ונעלה על טיסה למומבאי, ובטיסת המשך ארצה.

תאריך ומחיר

צרו קשר לתכנון טיול בהתאמה אישית

כלול/לא כלול

 המחיר כולל:

 • הדרכה של מדריך ישראלי מצוות חולות נודדים
 • מדריכים מקומיים על פי הצורך.
 • טיסה ת"א – מומבאי – ת"א עם אל על.
 • טיסות פנים כמפורט.
 • לינה במלונות המפורטים או דומים להם (ברמת 4 כוכבים) על בסיס HB – ארוחות בוקר וערב.
 • מיניבוס תיירים ממוזג.
 • סיורים עפ"י התכנית.
 • רכיבה על פילים בפורט אמבר בג'ייפור.
 • נסיעה בריקשה בג'ייפור.
 • רכיבה על גמלים בפושקאר.
 • שיט בסירה באודייפור ובוראנאסי על נהר הגנגאס.
 • כניסות לאתרים.

 המחיר אינו כולל:

 • טיפים לנותני שירות מקומיים
 • ארוחות צהריים – מחיר ממוצע לארוחה הוא 850 רופי = 20$
 • הוצאות בעלות אופי אישי
 • משקאות מכל סוג
 • כביסה,טלפון, בידור, מופעים שאינם מפורטים בתכנית וכד'
 • ביטוח מטען ובריאות
 • כל מה שלא הוזכר במפורש ככלול.

תוקף הדרכון: חייב להיות לפחות ל-6 חודשים קדימה מיום הכניסה המיועד.

תנאי תשלום וביטול

תנאי תשלום:

 • תשלום ראשון עם ההרשמה של 30% מעלות הטיול. תשלום זה כולל דמי הרשמה בסך 150$ לאדם.
 • תשלום שני ע"ס 50% מעלות הטיול – ישולם עד חודש לפני היציאה לטיול.
 • תשלום שלישי ע"ס 20% מעלות הטיול – ישולם עד שבוע לפני הנסיעה.
 • ניתן לשלם  במזומן / המחאה / העברה בנקאית או לחלק ל 2 תשלומים שווים עוקבים בכרטיס אשראי.
 • לתשלום באמצעות כרטיס אשראי תתווסף עמלת סליקה כמפורט:  ויזה 2% + מע"מ / ישראכרט או אמריקן אקספרס 2.5%+ מע"מ, תשלומי קרדיט 2% + מע"מ
 • כל תשלום יבוצע בהתאם לשער העברות והמחאות מכירה ביום ביצוע ההעברה.

 תנאי ביטול:

 • הודעת ביטול, בכל שלב לאחר ההרשמה תתבצע בהודעה בכתב למשרדנו.
 • מטייל שיבטל השתתפותו לא יוחזרו לו דמי ההרשמה (150$). אלו דמי הביטול לתקופה שבין מועד ההרשמה ל- 61 יום לפני תאריך היציאה לטיול ובנוסף בעלות הכרוכה בביטול הזמנות בטיסות בינלאומיות, אם הוזמנו, בהתאם לתנאי הביטול של חברות התעופה.
 • מטייל שיבטל את השתתפותו בטווח שבין 60 עד 45 יום לפני היציאה יחויב בדמי ביטול בגובה  20%  ובנוסף בעלות הכרוכה בביטול הזמנות בטיסות בינלאומיות, אם הוזמנו, בהתאם לתנאי הביטול של חברות התעופה.
 • במקרה של ביטול במהלך 44 הימים לפני מועד יציאת הטיול  ועד 30 ימים לפני היציאה יחויב המטייל בדמי ביטול בשיעור 30%   מעלות הטיול ובנוסף גם בעלות הכרוכה בביטול הזמנות בטיסות בינלאומיות ופנימיות, אם הוזמנו, בהתאם לתנאי הביטול של חברות התעופה.
 • במקרה של ביטול החל מ- 30 ימים לפני מועד יציאת הטיול ועד 14 יום לפני יציאת הטיול יחויב המטייל בדמי ביטול בשיעור 50% ממלוא מחיר הטיול  ובנוסף גם בעלות הכרוכה בביטול הזמנות בטיסות בינלאומיות ופנימיות, אם הוזמנו, בהתאם לתנאי הביטול של חברות התעופה.
 • במקרה של ביטול בתוך השבועיים שלפני יציאת הטיול עלות הביטול הינה 100% מהתמורה. עם זאת חברתנו תעשה כל שלאל ידה על מנת להפחית את דמי הביטול ככל שניתן.
 • במקרה של ביטול יוחזרו כל הכספים שהמטייל זכאי להשבתם עד  60 יום מתאריך מסירת הודעת הביטול.
 •  במקרה של ביטול השתתפות לאחר ההרשמה, מכל סיבה שהיא, לא יוחזרו דמי ההרשמה.

גלריה

 

נשמח לענות על כל פניה...
שליחה
הצטרפו לניוזלטר וקבלו עדכונים על טיולינו הבאים